Ohio’s winning candidates


By The Associated Press



Here is a list of winners of races in Ohio. (i) is incumbent.

President

Donald Trump, GOP

U.S. Senate

Rob Portman (i), GOP

U.S. House – District 1

Steve Chabot (i), GOP

U.S. House – District 2

Brad Wenstrup (i), GOP

U.S. House – District 3

Joyce Beatty (i), Dem

U.S. House – District 4

Jim Jordan (i), GOP

U.S. House – District 5

Bob Latta (i), GOP

U.S. House – District 6

Bill Johnson (i), GOP

U.S. House – District 7

Bob Gibbs (i), GOP

U.S. House – District 8

Warren Davidson (i), GOP

U.S. House – District 9

Marcy Kaptur (i), Dem

U.S. House – District 10

Mike Turner (i), GOP

U.S. House – District 11

Marcia Fudge (i), Dem

U.S. House – District 12

Pat Tiberi (i), GOP

U.S. House – District 13

Tim Ryan (i), Dem

U.S. House – District 14

David Joyce (i), GOP

U.S. House – District 15

Steve Stivers (i), GOP

U.S. House – District 16

Jim Renacci (i), GOP

State Senate – District 2

Randy Gardner (i), GOP

State Senate – District 4

Bill Coley (i), GOP

State Senate – District 6

Peggy Lehner (i), GOP

State Senate – District 8

Lou Terhar, GOP

State Senate – District 10

Robert Hackett (i), GOP

State Senate – District 12

Matt Huffman, GOP

State Senate – District 14

Joe Uecker (i), GOP

State Senate – District 16

Stephanie Kunze, GOP

State Senate – District 18

John Eklund (i), GOP

State Senate – District 20

Troy Balderson (i), GOP

State Senate – District 22

Larry Obhof (i), GOP

State Senate – District 24

Matt Dolan, GOP

State Senate – District 26

Dave Burke (i), GOP

State Senate – District 28

Vernon Sykes, Dem

State Senate – District 30

Frank Hoagland, GOP

State Senate – District 32

Sean O’Brien, Dem

State House – District 1

Scott Wiggam, GOP

State House – District 2

Mark Romanchuk (i), GOP

State House – District 3

Theresa Gavarone (i), GOP

State House – District 4

Bob Cupp (i), GOP

State House – District 5

Tim Ginter (i), GOP

State House – District 6

Marlene Anielski (i), GOP

State House – District 7

Thomas Patton, GOP

State House – District 8

Kent Smith (i), Dem

State House – District 9

Janine Boyd (i), Dem

State House – District 10

Bill Patmon (i), Dem

State House – District 11

Stephanie Howse (i), Dem

State House – District 12

John Barnes (i), Dem

State House – District 13

Nickie Antonio (i), Dem

State House – District 14

Martin Sweeney (i), Dem

State House – District 15

Nicholas Celebrezze (i), Dem

State House – District 16

Dave Greenspan, GOP

State House – District 17

Adam Miller, Dem

State House – District 18

Kristin Boggs (i), Dem

State House – District 19

Anne Gonzales (i), GOP

State House – District 20

Heather Bishoff (i), Dem

State House – District 21

Mike Duffey (i), GOP

State House – District 22

David Leland (i), Dem

State House – District 23

Laura Lanese, GOP

State House – District 24

Jim Hughes, GOP

State House – District 25

Bernadine Kent, Dem

State House – District 26

Hearcel Craig (i), Dem

State House – District 27

Tom Brinkman (i), GOP

State House – District 28

Jonathan Dever (i), GOP

State House – District 29

Louis Blessing (i), GOP

State House – District 30

Bill Seitz, GOP

State House – District 31

Brigid Kelly, Dem

State House – District 32

Catherine Ingram, Dem

State House – District 33

Alicia Reece (i), Dem

State House – District 34

Emilia Sykes (i), Dem

State House – District 35

Greta Johnson (i), Dem

State House – District 36

Anthony DeVitis (i), GOP

State House – District 37

Kristina Roegner (i), GOP

State House – District 38

Marilyn Slaby (i), GOP

State House – District 39

Fred Strahorn (i), Dem

State House – District 40

Michael Henne (i), GOP

State House – District 41

Jim Butler (i), GOP

State House – District 42

Niraj Antani (i), GOP

State House – District 43

Jeff Rezabek (i), GOP

State House – District 44

Michael Ashford (i), Dem

State House – District 45

Teresa Fedor (i), Dem

State House – District 46

Michael Sheehy (i), Dem

State House – District 47

Derek Merrin (i), GOP

State House – District 48

Kirk Schuring (i), GOP

State House – District 49

Thomas West, Dem

State House – District 50

Christina Hagan (i), GOP

State House – District 51

Wes Retherford (i), GOP

State House – District 52

Margaret Conditt (i), GOP

State House – District 53

Candice Keller, GOP

State House – District 54

Paul Zeltwanger (i), GOP

State House – District 55

Nathan Manning (i), GOP

State House – District 56

Dan Ramos (i), Dem

State House – District 57

Dick Stein, GOP

State House – District 58

Michele Lepore-Hagan (i), Dem

State House – District 59

John Boccieri (i), Dem

State House – District 60

John Rogers (i), Dem

State House – District 61

Ron Young (i), GOP

State House – District 62

Scott Lipps, GOP

State House – District 63

Glenn Holmes, Dem

State House – District 64

Michael O’Brien (i), Dem

State House – District 65

John Becker (i), GOP

State House – District 66

Doug Green (i), GOP

State House – District 67

Andrew Brenner (i), GOP

State House – District 68

Rick Carfagna, GOP

State House – District 69

Steve Hambley (i), GOP

State House – District 70

Darrell Kick, GOP

State House – District 71

Scott Ryan (i), GOP

State House – District 72

Larry Householder, GOP

State House – District 73

Rick Perales (i), GOP

State House – District 74

Bill Dean, GOP

State House – District 75

Kathleen Clyde (i), Dem

State House – District 76

Sarah LaTourette (i), GOP

State House – District 77

Tim Schaffer (i), GOP

State House – District 78

Ron Hood (i), GOP

State House – District 79

Kyle Koehler (i), GOP

State House – District 80

Stephen Huffman (i), GOP

State House – District 81

Robert McColley (i), GOP

State House – District 82

Craig Riedel, GOP

State House – District 83

Robert Sprague (i), GOP

State House – District 84

Keith Faber, GOP

State House – District 85

Nino Vitale (i), GOP

State House – District 86

Dorothy Pelanda (i), GOP

State House – District 87

Wes Goodman, GOP

State House – District 88

Bill Reineke (i), GOP

State House – District 89

Steven Arndt, GOP

State House – District 90

Terry Johnson (i), GOP

State House – District 91

Cliff Rosenberger (i), GOP

State House – District 92

Gary Scherer (i), GOP

State House – District 93

Ryan Smith (i), GOP

State House – District 94

Jay Edwards, GOP

State House – District 95

Andy Thompson (i), GOP

State House – District 96

Jack Cera (i), Dem

State House – District 97

Brian Hill (i), GOP

State House – District 98

Al Landis (i), GOP

State House – District 99

John Patterson (i), Dem

Supreme Court – Chief Justice

Maureen O’Connor (i), GOP

Supreme Court – Term Commencing Jan. 2

Pat DeWine, GOP

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/48/2016/12/web1_vote.jpg

By The Associated Press