Seniors’ great night for BWHS


By Gary Budzak - gbudzak@civitasmedia.com



A formal shot of the 2017 Honor Court.


Prior to graduating last month, Big Walnut High School seniors had a celebratory night where they were recognized for their academic and athletic accomplishments.

“It’s one of my favorite nights,” said Andy Jados, BWHS Principal, of the event, held in a packed auditorium on May 8. “It’s an honor to celebrate all the achievements that class had, and that class had a lot of accomplishments.”

While some students earned scholarships or made the Honor Society, some were fortunate enough to make the Honor Court during the Senior Awards and Recognition Night.

“Students who achieved a 4.0 or higher accumulated grade point average are ranked number one in their class and are members of the 2017 Honor Court,” Jados said. They took Advanced Placement classes to earn those grades. “These students were recognized during a special dinner celebration,” Jados said.

“There’s so many different awards and scholarships that our students were awarded,” Jados said. “It was a neat night to participate, a great night for Big Walnut High School, and one of the last times we see the students before they graduate.”

The program went as follows:

Academic Acknowledgements:

Seniors with more than 30 hours college credit: Jeanne Collett, BWHS Counselor awards to Lindsay Civin

U.S. Marine Corps Awards: Sgt. Joshua Baker, U.S. Marine Recruiter

U.S. Marine Corps Scholastic Excellence awards to Joshua Kem and Alyssa Zumpone

U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award goes to Caroline Craig-Bowden and Zachary MacDonald

Mu Alpha Theta: Kathy Dawson, Advisor; Madison Aleshire, President

Social Studies Honor Society: Kelley Bloomer, Assistant Principal

Acknowledgement of External and Collegiate Scholarships: Jeanne Collett, BWHS Counselor

Local Scholarships: Tammi Jordan, BWHS Counselor

Rosie DiPasquale, Incoming President

Todd Yarrington, President

Meghan Vituccio, BWHS Counselor

Roberta Divito, BWEA Teacher

Marlene Casini, President

Mark Predieri, Co-Chairman

Athletic Awards

Brian Shelton, BWHS Athletic Director

Teresa Piper, BWHS Athletic Secretary

ACADEMIC ACKNOWLEDGEMENTS continued

Mu Alpha Theta Class of 2017 Honor Cord Recipients – Kathy Dawson, Math Honor Society Advisor and Madison Aleshire, President: Madison Aleshire; Danielle Bingman; Jeanna Bondurant; Mitchell Cholley; Jacob Crenshaw; Samuel Cryan; Trevor Dew; Kyle Dunlap; Jordan Foxworthy; Caleb Gillespie; Caroline Gose; Emma Grumney; Matthew Halbakken; Taryn Hammond; Lindsay Humbert; Audrey LeMaster; Zach MacDonald; Charles Muhlbaier; Abigail Myers; Dylan Pryor; Jonathan Schnipke; Nicole Sena; Aaron Stanwick; Elisabeth Yuhas; Alyssa Zumpone

Social Studies Honor Society – Kelley Bloomer, Assistant Principal: Madison Aleshire; Campbell Allen; Kasey Becker; Bailey Bodker; Jeanna Bondurant; Mitchell Cholley; Jessica Coletta; Lane Davis; Jared Deel; Avery DeVol; Trevor Dew; Nicholas Dimitroff; Anna Faust; Reagan Fisher; Nicholas Flury; Julie Foreman; Jordan Foxworthy; Kensey Gianettino; Caleb Gillespie; Caroline Gose; Taylor Grieser; Emma Grumney; Marisa Hageman; Emily Hall; Isabella Holderby; Lindsay Humbert; Nicholas Humphreys; Joshua Kent; Carrie Kletrovetz; Kelly Kreager; Wesley Krist; Samuel Kurzweg; Zachary MacDonald; Clarisse Mexicott; Alexandra Lang; Taylor McCoy; Natalie Miller; Abigail Myers; Emma Neeper; Katelyn Neff; Olivia O’Donnell; Thomas Palof; Paige Parsley; McKenzie Pickrell; Cody Priestas; Dylan Pryor; Owen Ramsey; Jonathan Schnipke; Nicholas Schulz; Nicole Sena; Aaron Stanwick; Jeffrey Tutorow; Jett Walls; Hailey Wauben; Grant Wecker; Olivia Wince; Elisabeth Yuhas; Alyssa Zumpone

ADVANCED PLACEMENT AWARDS

Big Walnut High School AP Scholars – Meghan Vituccio, BWHS Counselor: Madison Aleshire; Rachael Brenneman; Kyle Dunlap; Derek Herman; Alexandra Lang; Abigail Myers; Grant Wecker; Elisabeth Yuhas; Alyssa Zumpone

Big Walnut High School AP Scholars with Honors – Meghan Vituccio, BWHS Counselor: Danielle Bingman; Jacob Crenshaw; Samuel Cryan; Caleb Gillespie; Ethan Pecci; Jonathan Schnipke

ACKNOWLEDGEMENT OF EXTERNAL AND COLLEGIATE SCHOLARSHIPS

Self-reported by students through the senior survey and documentation provided to the counseling office as of May 1, 2017: Jeanne Collett, BWHS Counselor

Columbus Italian Club Scholarship: Philip Roberto

Handshake America Scholarship: Matthew McFarling

The University of Toledo Regents Award/OSFA Departmental Award: Matthew McFarling

The Ohio State University Trustees Scholarship: Audrey LeMaster

Wright State University Raider Excellence Scholarship: Henry von Hollen

University of Dayton Dean’s Merit Scholarship: Caleb Minor

Grace College Valedictorian Scholarship: Matthew Halbakken

Youngstown State University Trustee’s Scholarship/Youngstown State University Honors Housing & Honor Scholarship: Jeanna Bondurant

Malone University Academic Scholarship: Wesley Hammond

LOCAL SCHOLARSHIPS

Sunbury “Evening” Lions Club “We Serve” Scholarship — Tammi Jordan, BWHS Counselor: Campbell Allen; Jared Deel; Anna Faust; Kelly Kreager; Kayla Rumas

Sunbury-Galena Rotary Scholarship – Rosie DiPasquale Incoming President: Aline Carter; Markus Davis

LOCAL SCHOLARSHIPS continued

Big Walnut Soccer Association Dan Mackenzie Memorial Scholarship of Excellence – Todd Yarrington, BWSA President: Carson Dearth; Emma Grumney

Fawn Ramsey Druggan Memorial Award – Meghan Vituccio, BWHS Counselor: Jessica Coletta

Big Walnut Education Association Scholarship – Roberta DiVito, BWEA Teacher: Carrie Kletrovetz

COMMUNITY FOUNDATION OF DELAWARE COUNTY

Former Sheriff Walter L. Davis, III Family Scholarship – Marlene Casini, President: Charles Muhlbaier

Charles H. and Betty J. Sheets Family Scholarship – Marlene Casini, President and CEO: Simon Srisongkham

The Robert Weiler Company – Weiler NorthStar Scholarship – The Weiler Family for The Robert Weiler Company – Marlene Casini, President: Lindsay Civin; Alisa Fisher; Julie Foreman; Taylor Grieser; Olivia Wince

The Robert Weiler Company – Weiler NorthStar Scholarship – Renewal The Weiler Family for The Robert Weiler Company – Marlene Casini, President: Hayley Apple; Samantha Buxton; Iain Kirsch; Nicholas Momeni; Nicholas Moser; Krista Schmidt; Leah Shaw; Sarah Stefaniak; Kylie Stickrath

BIG WALNUT EDUCATION FOUNDATION, INC.

Gerald Rensi, Scholarship Chairperson

Mark Predieri, Co-Chairperson,

Bob Hetterscheidt, Co-Chairperson

Diana Butts, Committee Member,

Warren Cox, Treasurer

Committee Members: Nicole Scanlan Hess, David Brehm, Linda Jonard, Kelly Forman

Shidecker Memorial – Continuing College Scholarship One Year Award: Hayley Apple; John Civin; Kalli Foreman; Noah Gibson; Austin Hale; Ethan Hale; Danielle Herman; Nicholas Moser; Andrew Nussbaum; Samantha Rammelsberg; Jason Trainer; Madelyn Wecker

Shidecker Memorial – Bronze Eagle Scholarship One Year Award: Stephanie Bailey; Isabella Holderby; Joshua Kent; Jett Walls

VFW Platinum Eagle Scholarship One Year Award – Mark Predieri, BWEF Co-Chairperson: Campbell Allen; Carrie Kletrovetz

Fraternal Order of Eagles Platinum Eagle Scholarship One Year Award – Vince Byers Trustee of FOE: Jared Deel; Jordan Foxworthy; Emma Grumney

Eugena L. Hoke Memorial Golden Eagle Scholarship One Year Award – Bette and Roger Roberts: Megan Coey

Jeff Dingus Memorial Platinum Eagle Scholarship One Year Award – Melissa Dingus for the Dingus and Purdy families: Jonathan Schnipke

Mitchell Young Memorial Scholarship – Jane and Craig Young: Kobe Swackhammer (Four Year Award); Sandy Smith (One Year Award)

Jim Burkhart Memorial Platinum Eagle Scholarship One Year Award: Zachary MacDonald

Brandi Griffin Memorial Golden Eagle Scholarship One Year Award: Marisa Hageman

Shidecker Memorial Golden Eagle Scholarship One Year Award: Carson Dearth; Alisa Fisher; Wesley Hammond; Katherine Walker

DKLM Realtors Scholarship One Year Award – Linda Jonard, REMAX Affiliate: Alisa Fisher

Deck Masters Platinum Eagle Scholarship One Year Award: Grant Wecker

Dr. Dean Backiewicz Platinum Eagle Scholarship One Year Award: Alex Kelso

John Scanlan Platinum Eagle Scholarship One Year Award – Nicole Scanlan Hess: Jessica Coletta

Shidecker Memorial Platinum Eagle Scholarship One Year Award: Alexandria Brehm; Jacob Crenshaw; Lane Davis; Taylor Grieser; Lindsay Humbert; Emma Neeper; Mason Wright; Elisabeth Yuhas

BIG WALNUT EDUCATION FOUNDATION, INC. continued

Forman Family Platinum Eagle Scholarship Four Year Award – Kelly Forman: Caroline Craig-Bowden; Derek Herman

Peyton Family Golden Eagle Scholarship Four Year Award: LeighAnne Ford

Multi Plastics Endowment Platinum Eagle Scholarship Four Year Award: Abigail Myers

A formal shot of the 2017 Honor Court.
http://www.sunburynews.com/wp-content/uploads/sites/48/2017/06/web1_HonorCourt.2.a.jpgA formal shot of the 2017 Honor Court.

http://www.sunburynews.com/wp-content/uploads/sites/48/2017/06/web1_HonorCourt.01.a.jpg

By Gary Budzak

gbudzak@civitasmedia.com

Gary Budzak may be reached at 740-413-0906 or on Twitter @GaryBudzak.

Gary Budzak may be reached at 740-413-0906 or on Twitter @GaryBudzak.