112-game win streak is snapped


COLLEGE FOOTBALL

By Associated Press



Division III Playoffs

All Times EST

(Ohio teams in bold)

First Round

Saturday, Nov. 19

Bridgewater (Mass.) (10-0) at Alfred (10-0), Noon

Husson (9-1) at Western New England (10-0), Noon

Mount Union (9-1) at Hobart (9-1), Noon

Randolph-Macon (9-1) at Johns Hopkins (10-0), Noon

Redlands (8-1) at Mary Hardin-Baylor (10-0), 1 p.m.

Olivet (9-1) at John Carroll (9-1), Noon

Stevenson (9-1) at Wesley (Del.) (8-2), Noon

Wittenberg (9-1) at Thomas More (9-1), Noon

Lakeland (7-3) at Wisconsin-Whitewater (10-0), 1 p.m.

Linfield (8-1) at Hardin-Simmons (9-1), 1 p.m.

Huntingdon (9-1) at Wheaton (9-1), 1 p.m.

Rose-Hulman (8-2) at North Central (10-0), 1 p.m.

Northwestern (Minn.) (10-0) at St. Thomas (Minn.) (10-0), 1 p.m.

Monmouth (Ill.) (10-0) at Coe (10-0), 1 p.m.

Wisconsin-Platteville (8-2) at St. John’s (Minn.) (9-1), 1 p.m.

Washington (Mo.) (8-2) at Wisconsin-Oshkosh (9-1), 1 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 26

Redlands/Mary Hardin-Baylor winner vs. Linfield/Hardin-Simmons winner, TBA

Huntingdon-Wheaton winner vs. Rose-Hulman/North Central winner, TBA

Bridgewater (Mass.)-Alfred winner vs. Husson-Western New England winner, TBA

Mount Union-Hobart vs. Randolph-Macon/Johns Hopkins winner, TBA

Northwestern (Minn.)-St. Thomas (Minn.) winner vs. Monmouth (Ill.)-Coe winner, TBA

Wisconsin-Platteville/St. John’s (Minn.) winner vs. Washington (Mo.)/Wisconsin-Oshkosh winner, TBA

Olivet-John Carroll winner vs. Stevenson-Wesley (Del.) winner, TBA

Wittenberg-Thomas More winner vs. Lakeland/Wisconsin-Whitewater winner, TBA

Quarterfinals

Saturday, Dec. 3

Redlands/Mary Hardin-Baylor/Linfield/Hardin-Simmons winner vs. Huntingdon-Wheaton/Rose-Hulman/North Central winner, TBA

Bridgewater (Mass.)-Alfred/Husson-Western New England winner vs. Mount Union-Hobart/Randolph-Macon/Johns Hopkins winner, TBA

Northwestern (Minn.)-St. Thomas (Minn.)/Monmouth (Ill.)-Coe winner vs. Wisconsin-Platteville/St. John’s (Minn.)/Washington (Mo.)/Wisconsin-Oshkosh winner, TBA

Olivet-John Carroll/Stevenson-Wesley (Del.) winner vs. Wittenberg-Thomas More/Lakeland/Wisconsin-Whitewater winner, TBA

Semifinals

Saturday, Dec. 10

TBD

Championship

Friday, Dec. 16

At Salem, Va.

Semifinal winners, TBA

ALLIANCE, Ohio (AP) — Mount Union’s 112-game, NCAA record-setting winning streak is over.

Anthony Moeglin threw a 24-yard, go-ahead touchdown pass to William Woods with 39 seconds left, lifting John Carroll to a 31-28 win over the Purple Raiders on Saturday.

The Division III powerhouse hadn’t lost since Oct. 22, 2005, when a setback to Ohio Northern ended a 110-game winning streak that also lasted longer than a decade.

John Carroll (9-1, 9-0 Ohio Athletic Conference) earned an automatic bid to the NCAA Division III playoffs by winning its first conference title since 1994. Moeglin threw three TD passes without an interception.

Mount Union (9-1, 8-1) received an at-large bid to the playoffs and a chance to defend the school’s 12th national title.

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/48/2016/11/web1_mt-union-logo-1.jpg
COLLEGE FOOTBALL

By Associated Press

Division III Playoffs

All Times EST

(Ohio teams in bold)

First Round

Saturday, Nov. 19

Bridgewater (Mass.) (10-0) at Alfred (10-0), Noon

Husson (9-1) at Western New England (10-0), Noon

Mount Union (9-1) at Hobart (9-1), Noon

Randolph-Macon (9-1) at Johns Hopkins (10-0), Noon

Redlands (8-1) at Mary Hardin-Baylor (10-0), 1 p.m.

Olivet (9-1) at John Carroll (9-1), Noon

Stevenson (9-1) at Wesley (Del.) (8-2), Noon

Wittenberg (9-1) at Thomas More (9-1), Noon

Lakeland (7-3) at Wisconsin-Whitewater (10-0), 1 p.m.

Linfield (8-1) at Hardin-Simmons (9-1), 1 p.m.

Huntingdon (9-1) at Wheaton (9-1), 1 p.m.

Rose-Hulman (8-2) at North Central (10-0), 1 p.m.

Northwestern (Minn.) (10-0) at St. Thomas (Minn.) (10-0), 1 p.m.

Monmouth (Ill.) (10-0) at Coe (10-0), 1 p.m.

Wisconsin-Platteville (8-2) at St. John’s (Minn.) (9-1), 1 p.m.

Washington (Mo.) (8-2) at Wisconsin-Oshkosh (9-1), 1 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 26

Redlands/Mary Hardin-Baylor winner vs. Linfield/Hardin-Simmons winner, TBA

Huntingdon-Wheaton winner vs. Rose-Hulman/North Central winner, TBA

Bridgewater (Mass.)-Alfred winner vs. Husson-Western New England winner, TBA

Mount Union-Hobart vs. Randolph-Macon/Johns Hopkins winner, TBA

Northwestern (Minn.)-St. Thomas (Minn.) winner vs. Monmouth (Ill.)-Coe winner, TBA

Wisconsin-Platteville/St. John’s (Minn.) winner vs. Washington (Mo.)/Wisconsin-Oshkosh winner, TBA

Olivet-John Carroll winner vs. Stevenson-Wesley (Del.) winner, TBA

Wittenberg-Thomas More winner vs. Lakeland/Wisconsin-Whitewater winner, TBA

Quarterfinals

Saturday, Dec. 3

Redlands/Mary Hardin-Baylor/Linfield/Hardin-Simmons winner vs. Huntingdon-Wheaton/Rose-Hulman/North Central winner, TBA

Bridgewater (Mass.)-Alfred/Husson-Western New England winner vs. Mount Union-Hobart/Randolph-Macon/Johns Hopkins winner, TBA

Northwestern (Minn.)-St. Thomas (Minn.)/Monmouth (Ill.)-Coe winner vs. Wisconsin-Platteville/St. John’s (Minn.)/Washington (Mo.)/Wisconsin-Oshkosh winner, TBA

Olivet-John Carroll/Stevenson-Wesley (Del.) winner vs. Wittenberg-Thomas More/Lakeland/Wisconsin-Whitewater winner, TBA

Semifinals

Saturday, Dec. 10

TBD

Championship

Friday, Dec. 16

At Salem, Va.

Semifinal winners, TBA

More AP college football at www.collegefootball.ap.org

More AP college football at www.collegefootball.ap.org