Rain postpones Cross Country a week


Compiled by Gary Budzak - gbudzak@aimmediamidwest.com



OHSAA Postpones State Cross Country Tournament to Nov. 10

Conditions of course move state championships a week later

COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association has postponed Saturday’s (Nov. 3) state cross country tournament and is moving the championships to Saturday, Nov. 10, due to flooding conditions on the course at National Trail Raceway in Hebron, Executive Director Jerry Snodgrass has announced.

“While I wholeheartedly understand the impact this move has for all those involved in the event, this is the best solution for the safety and well-being of our participating student-athletes,” Snodgrass said. “National Trail Raceway has closed the course due to flooding with the on-going rain we have had in central Ohio, so the conditions will hopefully be much better by next weekend.”

The schedule for the championships will be as follows:

Saturday, Nov. 10, National Trail Raceway, Hebron

  • 11:00 a.m. – Boys Division III
  • 11:45 a.m. – Boys Division II
  • 12:30 p.m. – Boys Division I
  • 1:30 p.m. – Girls Division III
  • 2:15 p.m. – Girls Division II
  • 3:00 p.m. – Girls Division I

The OHSAA will continue to update information on the cross country tournament on its website (www.ohsaa.org) and Twitter and Facebook accounts.

2018 OHSAA Volleyball State Tournament Pairings

All matches at the Nutter Center, Wright State University, Dayton

Division IV

No. 13 Tiffin Calvert (24-3) vs. Portsmouth Clay (24-3), Thurs., Noon

No. 9 Monroeville (24-3) vs. No. 3 New Bremen (23-4), Thurs., 2 p.m.

Division IV State Championship: Sat., 11 a.m.

Division III

No. 4 Defiance Tinora (28-0) vs. No. 9 Independence (24-3), Thurs., 4 p.m.

No. 18 Versailles (18-10) vs. No. 5 Zoarville Tuscarawas Valley (25-2), Thurs., 6 p.m.

Division III State Championship: Sat., 1 p.m.

Division II

No. 3 Parma Heights Holy Name (24-3) vs. No. 15 Middletown Bishop Fenwick (23-5), Fri., Noon

No. 14 Mentor Lake Catholic (16-11) vs. No. 9 Columbus Bishop Hartley (21-6), Fri., 2 p.m.

Division II State Championship: Sat., 3 p.m.

Division I

Solon (22-5) vs. No. 2 Parma Padua Franciscan (26-1), Fri., 4 p.m.

No. 1 Cincinnati Ursuline Academy (25-2) vs. No. 7 Powell Olentangy Liberty (27-0), Fri., 6 p.m.

Division I State Championship: Sat., 5 p.m.

https://www.sunburynews.com/wp-content/uploads/sites/48/2018/11/web1_Colbi-Borland.jpg

Compiled by Gary Budzak

gbudzak@aimmediamidwest.com